KARAKALEM NEDİR? HEDİYE SEÇİMİNDE KARAKALEM PORTRE

Karakalem Nedir?

Karakalem, resim sanatı dahilinde en eski çizim tekniklerinden biridir. Çok eski zamanlardan beri, insanların duygularını, olayları, hatıraları resim sanatıyla kalıcı hale getirmek isteğinin dışavurumu olan karakalem çalışmaları , doğada kolaylıkla bulunan malzemelerle hayat bulması nedeniyle resim teknikleri arasında geçmişi en eskiye dayanan yöntemdir. Karakalem çizimi grafit, kurşun, kömür gibi malzemelerle yapılıyor. Görsel sanatlara giriş eğitiminin başlangıç noktası olan karakalem çalışmaları , resim sanatına ilişkin eserlerin tasarım aşamasında başvurulan ve resmin anahatlarını ortaya koymayı amaçlayan bir teknik olduğu gibi, resmin tamamının oluşturulduğu, zaman içinde başlı başına bir sanat dalı haline geliyor. Karakalem tekniği ile natürmort, manzara ve soyut çalışmalar da yapılıyor olsa da, ağırlıklı olarak karakalem portre çalışmaları ile karşımıza çıkıyor.

Karakalem tekniği ile istediğiniz herhangi bir kompozisyon üzerinde tek rank çalışabilirsiniz. Özellikle resim sanatına yeni başlayanlar için ışık-gölge tekniklerini karakalem çalışması üzerinde geliştirmek, resim tekniğinizin daha kolay ve kalıcı olarak gelişmesine etki edecektir. Bu sayede farklı boya türlerinin kendine has zorluklarını, bu sanata başlangıcınızın ilk aşamalarında yaşamayarak, motivasyonunuza olumsuz etkilerini hissetmezsiniz. Başlangıç aşamasında yaptığınız bu eskizler, zaman içinde sulu boya, yağlı boya gibi malzemelerle yapılan birer sanat eserine dönüşüyor ve sizin resim sanatında daha ileri seviyelere ulaşmanızda önemli rol oynuyor.

Karakalem Portre

Karakalem tekniği, daha önce de belirttiğimiz üzere sizin resim sanatına başlamanızda, çizim tekniklerini geliştirerek sanata daha kolay adapte olmanıza olanak tanıyor. Bununla birlikte, karakalem çizimi tekniği ile hayat bulmuş sanat eserlerine hayat verme imkanınız da bulunuyor. Özellikle karakalem portre olarak karşımıza çıkan bu çalışmalar, sergileme esnasında da oldukça yoğun duygulara hitap ediyor. Tabi bu çalışmaları gerçekleştirirken kullanacağınız malzeme, kağıt, doku tercihleri de karakalem portrenin sergilenmesi aşamasında büyük etki sağlıyor. Zira, karakalem bir eseri sergilerken, eseri sergilediğiniz mekanın, duvarı, yüzeyin aldığı ışığın yoğunluğunu ve yönünü de doğru bir şeklide ayarlamak gerekiyor. Kaba hatları ile bakınca tek renk ve karanlık bir yapılı bir eser gibi görünse de, eserin yüzeyine gelen ışığın açısı ve yoğunluğu, çizimin farklı tonlarının farklı ölçülerde parlamasına ve hatlarının anlaşılamamasına sebep oluyor. Bu da eserin bütünlüğünü bozan önemli bir olumsuz etken olarak karşımıza çıkıyor.

Karakalem Portre Kişiye Özel Hediye

Karakalem portre , yapısı itibarı ile duyguların dışavurumunda oldukça etkili olabiliyor. Bu sebeple en çok portre tarzında karşımıza çıkan karakalem çalışmaları , etkili bir hediye tercihi olabiliyor. Eşiniz, aile büyükleriniz, sevdiğiniz herhangi biri için tercih edeceğiniz etkileyici bir doğumgünü hediyesi karakalem portre ömürlük hatıra değeri sunarken, sevgililer günü, anneler günü, yıldönümleri gibi özel anlarda da karakalem portre çizimi hediye etmek, karşılıklı duygularınızın en yoğun haliyle yaşanması noktasında etkili oluyor.

Siz de sevdikleriniz için tercih edeceğiniz bu anlamlı hediye için www.portrekarakalem.net web adresi üzerinde bulunan sekmelerden karakalem portre  hakkında bilgi alabilir, karakalem yapan yerler arasında favori olan, İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’ün en çok tercih edilen karakalem portre sanat evinden karakalem portre fiyatları ve örnekleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine sitemizde bulunan iletişim kanallarından bizimle irtibata geçerek karakalem sipariş talebinizi de iletebilirsiniz.

bir yorum bırakın

Gizlilik Tercihleri
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
× Whatsapp Sipariş