PORTRE VE EV DEKORASYONU

Karakalem Portre ve Duvar Rengi Uyumu

Evleriniz, hayatınızın en önemli anlarının geçtiği mekanlardır. Üzüntüler, mutluluklar, heyecanlar yaşanıyor, misafirler ağırlanıyor, bayramlar kutlanıyor bu mekanlarda. Aynı zamanda evlerinizin dekorasyonu, ziyaretçilerinize sizi anlatan en önemli unsurlardan biri oluyor. Ev dekorasyonunda önemli materyallerden biri de karakalem portre çizimleri ve yağlıboya portre çalışmaları oluyor. Fakat sıradan bir abajur veya antika bir radyonun konumu bile salonunuzun veya odalarınızın havasını ciddi şekilde değiştirirken, iç dünyanızın dışavurum yöntemlerinden biri olan ev dekorasyonu portre sergileme aşamasında ne kadar özen istiyor?

Karakalem Portre Çizimleri ve Duvar Rengi Uyumu

Ev dekorasyonu portre çalışmalarının sergilenmesinde tahmininizden daha fazla itina isteyen bir süreçtir. Zira, karakalem portre arka fon düzeni yağlıboya portreler ile kıyaslandığında size çok fazla seçenek sunmazken, her ikisinde de ışığın geliş açısı elinizi kolunuzu bağlayan bir unsur olabiliyor. Karakalem portre çizimleri söz konusu olduğunda, çizimin yapıldığı yüzeyin beyaz olması ve çizim materyalinin grinin tonlarında renkler uygulaması size genel olarak beyaz, bej, krem rengi, kurşun gri ve nadiren kullanılsa dahi siyah bir duvarda sergileme şansından başka imkan tanımıyor. Karakalem portre çalışması neşeli bir ifade sunuyor ise, sarı, parlak koyu kırmızı, koyu yeşil renkli duvarlarda da sergilenebiliyor. Fakat hüznü yansıtan ya da geçmişte kaybettiğiniz bir büyüğünüze ait portre ça rahatlıkla lışmasını canlı bir kırmızı renk duvarda sergilemeniz gereken etkiyi uyandırmayacağı için hatalı bir dekorasyon uygulaması da olabiliyor.

Karakalem portre çizimleri konusunda sergilenecek duvarın rengi kadar, duvarın aldığı doğal ve yapay ışığın miktarı ile açısı da son derece önem arz eden bir etken oluyor. Karakalem portre çizimi aşamasında kullanılan karbon materyal, ışığın geliş açısına ve yoğunluğuna göre kolaylıkla parlayabilen yapıya sahip olduğundan, rahatsız edici bir etki uyandırabiliyor. Fakat tüm bu etkenler, çok daha küçük boyutlu yüzeye uygulanan çalışmaların, uygun bir çerçeve ve paspartu kullanılarak sergilendiği durumlarda çok da önem teşkil etmeyebiliyor.

Yağlıboya Portreler , Renk ve Işık Uyumu

Yağlıboya portreler için ise söz konusu durum daha biyik bir esneklik tanıyabiliyor. Her ne kadar yağlıboya portre çalışmaları da ışığın yoğunluğu ve geliş açısı sebebi ile parlayabiliyor olsa da, karbon çizim materyalleri kadar etkilenmiyor. Ayrıca, yağlıboya portreler daha fazla renk ihtiva eden bir yapıda olması sebebiyle, sergileneceği duvarın rengi konusunda da size daha fazla esneklik ve daha fazla seçenek sunabiliyor. Yine de, yağlıboya çalışmaları sergilenken dahi sergilemenin yapılacağı duvarın renginin ya portredeki en baskın renk ile tam uyumlu bir renk olmasına ya da tam tersi şekilde kontrast oluşturarak ön plana çıkmasını sağlayacak renklerin seçilmesine özen göstermek etkili oluyor.

Ev dekorasyonu portre sergileme noktasında karakalem ve yağlıboya portre çalışmaları üzerinde yeterince bilgi verdikten sonra, portre çalışmalarında kullanılan iki farklı materyal ve metod olan suluboya ve pastel portre çalışmalarına da değinmek gerekir ise; pastel portre çalışmalarının çizimi sonrasında koruyucu maksatla kullanılan sprey cilanın parlama etkisi yaratabileceğini söylemekte fayda bulunuyor. Lakin suluboya portre çalışmaları parlama konusunda dayanımlı olmakla birlikte, hem pastel hem de suluboya portre çalışmalarının renk uyarlamaları yağlıboya ile benzer özellikler taşıyor.

bir yorum bırakın

Gizlilik Tercihleri
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
× Whatsapp Sipariş