PASTEL PORTRE ÇİZİMLERİ

Pastel, İtalyanca Pasta kelimesinden türemiş ve “hamur” anlamı taşıyan pastelo kelimesinden geliyor. Renklendirici parçacıkları ile karıştırılan yapıştırıcı sayesinde kütle formu verilen biçime pastel boya, bu boyanın kullanımı ile yapılan sanata pastel boya sanatı deniyor. Pastel boyanın birleştirilmesi aşamasında genellikle arapzamkı kullanılıyor. Bu boyanın en etkin kullanıldığı yöntem ise pastel portre çizimleri oluyor. Pastel boyanın en fazla dikkat çeken özelliklerinden biri, üzerine sürülen dokuya tam olarak yedirilmediğinden kolayca silinebilir olmasıdır. Bu sebeplerle uzun uğraşlar sonucunda hayat verilen eser anında kirlenebiliyor. Pastel portre çizimleri çok çabuk dağılma eğilimi göstermesi sebebiyle ya cam yüzeyle kaplanıyor ya da pastel portre çalışması üzerine sabitleştirici kimyasal sıkılması suretiyle korunabiliyor. Yapısı itibarı ile canlı ve parlak bir görünüm sergileyen pastel portre çizimleri , ressamın yeteneği doğrultusunda oldukça gerçekçi bir görünüm kazanabiliyor. Öyle ki, bazı ressamlar pastel boya portre tekniği ile fotoğraf kalitesinde eserler verebiliyor.

Pastel Portre Nasıl Yapılır ?

İlk defa Kuzey İtalya’da 16ncı yüzyılda kullanıldığı bilinen pastel boyanın kullanımı, 18nci yüzyılda yaygınlaşmaya başlamıştır. 18nci yüzyıl genelinde pastel portre çizimleri örneklerinde yumuşak pastel kullanan sanatçılar Maurice Quentin ve Jean Baptiste Simeon Chardin olarak biliniyor. Sert pastel portre çalışması örnekleri genel olarak tahta tebeşiri ile çizilmiş gibi bir görüntü sergiliyor. Yine Fransız sanatçı Edgar Degas, 19ncu yüzyıl sonlarında balerinlerle ilgili çalışmalarını sergiliyor.Pastel portre çizimleri , başlangıç aşamasında seçtiğimiz en açık renk pastel boya ile dış anahatların ortaya çıkarılması ile başlıyor. Koyu renk boya ile başlandığında silme imkanınız olmaması ve silmeye çalıştığınızda kirliliğe sebep olması bütün emeğinizin boşa gitmesine sebep olabiliyor. Sonrasında detay oluşturma aşamasına geçilen pastel portre çizimleri üzerinderenklerin doğru kullanımı büyük önem taşıyor. ” Pastel portre nasıl yapılır ?” sorusunun cevabında en önemli etkenlerden biri ışığın doğru yönden verilmesi ve doğru renklerin uygun biçimde kullanılması eserin etkileyiciliğini büyük ölçüde etkiliyor. Işığın geldiği yönde daha açık, aksi yönde ise daha koyu renkler kullanmanız gerekiyor. Pastel portre çalışmalarında, resmin bütünlüğünü koruyabilmesi için tonlamanın ve ışığın oranının da özenle ayarlanması önemli bir etken oluyor. Işığın yönü doğrultusunda renklendirme ile ortaya çıkardığımız eserde, beyaz renk ve koyu renkler ile ışığı ve gölgeleri dengeleyerek gerçekçi bir hava katılabiliyor.

Pastel Portre Hediye Etmek Birçok insanın duygularına hitap eden ve bu duyguları derinden etkileyen portre çalışmalarının etkileyici ve kalıcı bir hediye olduğu kaçınılmaz olarak görülüyor. Pastel portre fiyatları , ressamın yeteneğine, portrenin ebatlarına ve tabi ki çalışmanın içeriği ile detaylarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Sevdikleriniz için etkileyici ve kalıcı bir hediye olabilecek pastel portre çizimleri hakkında merak ettiğiniz her konuda bizimle, www.portrekarakalem.net/iletişim/ linkinde bulabileceğiniz iletişim kanalları vasıtası ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz. Ayrıca örnek çalışmalarımızı da web sitemizde inceleyebilirsiniz.

bir yorum bırakın

Gizlilik Tercihleri
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
× Whatsapp Sipariş